Moje kamarádka je těhotná. Lékař jí doporučil, aby nepila kávu, černý ani zelený čaj. Předepsal jí vitamíny, bez kterých se prý dítě ani ona neobejdou. Přestala pít limonády, džusy, dává si jen vodu, těhotenský čaj a džus bez konzervantů. Co z toho je skutečně nutné a co zavání jen strašením?

Moje kamarádka je těhotná. Lékař jí doporučil, aby nepila kávu, černý ani zelený čaj. Předepsal jí vitamíny, bez kterých se prý dítě ani ona neobejdou. Přestala pít limonády, džusy, dává si jen vodu, těhotenský čaj a džus bez konzervantů. Co z toho je skutečně nutné a co zavání jen strašením?

Začneme dnes trochu z jiného konce než u jídla. Strach je již po staletí mocným marketingovým nástrojem. Používaly ho církve, dnes se ho chytají výrobci doplňků stravy i potravin: pokud nebudete jíst náš produkt, budete nemocní a brzy umřete. K tomu si připočtěme, že mizí zdravý selský rozum, třeba pod vlivem všech těch reklam, seriálů a rádoby užitečných novinových článků. Pak stačí jen říci: podívej, nesmíš pít kávu, jinak bude dítě hyperaktivní.

Kávu nepiju, dám si éčka

Tak si moje kamarádka nedá kávu, ale v cukrárně si objedná ovocný čaj – sáček s podivnou směsí si vymáchá v horké vodě, usrkává zvláštně zbarvenou červenou tekutinu a přikusuje dort naplněný umělou šlehačkou. Pochlubí se mi s balíčkem umělých vitamínů a pohladí své rostoucí břicho. Kdo se tady zbláznil?

Vzpomněla jsem si na ženy, které své těhotenství prožívaly za války. Byly rády, že uživily sebe a na nějaké vitamíny či pravidelnou vyváženou stravu nebyly ani myšlenky. Prostě se jedlo, co bylo. A jaké baculaté děti se někdy narodily.

Jídelníček pro těhotné

Vraťme se ale k původní otázce – jaká strava je vhodná pro těhotné ženy? Odpověď zní zdánlivě jednoduše – rozumná a vyvážená. Pojďme si to trochu víc přiblížit.

Samozřejmě, že jídelníček je třeba sestavovat vždy individuálně a v případě těhotných to platí dvojnásob, protože řada žen se potýká s rozličnými chutěmi (například moje maminka se mohla utlouct po letních jablkách, tzv. žitničkách).

  • Ve stravě těhotné ženy by měly být zastoupeny všechny důležité složky: sacharidy, bílkoviny, tuky. Je vhodné zvýšit oproti běžnému jídelníčku příjem bílkovin, zejména pak z kvalitních sýrů, bílého masa, mléčných výrobků apod.
  • Sacharidy je vhodné konzumovat v podobě celozrnného pečiva, brambor, rýží, těstovin.
  • Tuky získávejte nejlépe rybího masa (omega-3 nenasycené mastné kyseliny), za studena lisovaných olejů, ořechů, másla.
  • Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Nejlépe 5 x denně (k hlavnímu jídlu jako přílohu nebo salát, mezi hlavním jídlem jako svačinku).
  • Dodržujte pitný režim – vypijte nejméně dva litry čisté vody. Popíjejte bylinkové nebo ovocné čaje (v případě bylinek pozor – ne všechny jsou pro těhotné vhodné). Kávu i čaj si dopřát můžete, ale nepřehánějte to s ním.
  • Zvyšte příjem kyseliny listové (najdete ji v listové i další zelenině), vápníku (mléčné výrobky) nebo železa (špenát).
  • Poslouchejte svoje tělo a řiďte se zdravým rozumem.


RUBRIKY: