V dnešní době jsme obklopeni množstvím podobných výrobků, v jejichž rozdílech se těžko orientujeme. Průzkum trhu prokázal, že spotřebitelé mají zájem kupovat zdravější a kvalitnější potraviny, ale nejsou schopni rozlišit, která potravina lépe splňuje tato kritéria.
Jednou z oblastí, jež hraje při nákupním rozhodování roli je i obsah přídatných látek - Éček. Vzhledem ke složitosti problematiky Éček nemá běžný občan dostatečné znalosti jak interpretovat informace z obalu.
Problematiku ztěžuje i fakt, že Éčka mohou být na obalu uvedena dvěma způsoby, buď vypsaným názvem nebo E-kódem. Například vitamin C můžeme na etiketě potraviny vidět jednou jako kyselinu L-askorbovou jindy jako E 300. Zmatení spotřebitelé, pro které je složení potravin důležité, potom používají různé pomocné a často bohužel velmi pochybné "kartičky" se seznamy nebezpečných Éček s informacemi bez jakéhokoli vědeckého podložení. Jen pro příklad - často se na těchto kartičkách mezi nebezpečnými látkami objevuje E 330, tedy všeobecně neškodná kyselina citrónová.
Důvody PROČ nakupovat potraviny s logem CEFF
- máte jistotu absence konzervantů, umělých barviv, sladidel a glutamátu
- nejedná se o propagaci jednoho výrobce či lobbistické skupiny, logo je udělováno plošně a je nabízeno všem výrobcům, kteří splní požadovaná kritéria složení potravin v oblasti éček
- snížíte objem chemie přijímaný ve stravě
- podpoříte osvětu a zapojíte se do diskuze týkající se problematiky použití Éček v potravinách
- budete se podílet na motivaci výrobců nahrazovat sledovaná Éčka jinými, vhodnějšími látkami