Mgr. Monika Tělupilová, Dis.
Jmenuji se Monika Tělupilová, jsem výživová poradkyně a nutriční terapeutka. Práci v oblasti výživy a zdravého životního stylu jsem se začala věnovat, protože mě tato oblast vždy zajímala. Proto jsem se začala výživě věnovat i profesně a neustále si prohlubuji svoje znalosti na různých školeních, odborných konferencích a sbírám praktické zkušenosti ve svojí každodenní praxi s klienty. Pro rozšíření mojí působnosti v oblasti výživy jsem vystudovala i na VOŠ obor Diplomovaný nutriční terapeut. Už od roku 2009 se věnuji svojí práci a založila jsem dvě pobočky v Šumperku r. 2010 a v Brně r. 2012.
Ráda pomáhám lidem s jejich problémy a společnými silami překonáváme překážky na cestě k dosažení vytoužených cílů a tím často i ke zlepšení kondice. S projektem Pestrá strava jsem začala spolupracovat, protože se mi líbí jeho koncept. Přijde mi velmi užitečné, předávat informace a interaktivně vzdělávat děti v oblasti výživy. Také pojetí stravy bez zbytečné chemie je v souladu s tím, co
Ing. Vladimír Klescht
Působím jako konsultant a lektor pro oblast zdravého životního stylu, v němž výživa sehrává velmi významnou roli. Jsem rovněž autorem několika publikací o této problematice. Jednou z nich je i titul „É-čka v potravinách“. Své posluchače a klienty vedu k dodržování zásady „sezona – region“, tj. k tomu, aby jedli přednostně to, co se urodí v dané sezoně v jejich regionu a dávali přednost přípravě stravy z čerstvých surovin. Jsem si vědomý toho, že dodržet tuto zásadu na 100 % není v dnešní době jednoduché, takže když už musí člověk jíst stravu připravenou z polotovarů, je dobré se orientovat na produkty obsahující co nejméně látek, které tělo zpracovat prostě neumí. Nemluvě o látkách, které mu přímo škodí. Jsem přesvědčený, že projekt CEFF pomůže zvýšit informovanost a usnadní lidem orientaci v tom, které potraviny by měli ve svém stravování preferovat.
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Pracuji jako odborný asistent na Fakultě sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Zde působím jako učitel, ale zároveň jako řešitel nebo spoluředitel několika projektů. V rámci poradenské činnosti na fakultě pracuji s vrcholovými i rekreačními sportovci. Přednáším také pro širokou laickou i sportovní veřejnost a jsem konzultantem výživy několika sportovních klubů. Dále pracuji v Poradně pro zdravou výživu a odvykání kouření na Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Tuto poradnu zaštiťuje také Liga proti rakovině Brno, nezisková organizace, jejíž jsem předsedkyně od roku 2010. Pracovní zaměření je poradenství o výživě, snižování hmotnosti, dětská obezita. Jsem spoluautorkou některých publikací například Ečka v potravinách, cpress publishing a učebních textů.
Jana Vašáková, výživová poradkyně
Své klienty a klientky vedu k tzv. zdravému selskému rozumu. Učím je, jak se orientovat v informacích, jež jsou uvedené na obalu potravin. Protože je až nadlidské zapamatovat si všechna aditiva, libí se mi myšlenka jednotného loga, jež by lidem říkalo: neobsahuji zdraví škodlivá éčka. Obdobné je to u biopotravin. Zároveň je však důležité si uvědomit, že některé látky mají ve výživě specifickou vlastnost a jsou určena např. pro diabetiky, ne však pro zdravé jedince.
MUDr. Miroslav Jelínek, praktický lékař
Jsem praktický lékař pro dospělé pracující v oboru 30 let. Propagaci potravin bez konzervantů vítám. Sám nejsem jejich příznivcem a množství E v potravinách sleduji. Věřím, že by mohl tento projekt přispět ke změně stravovacích návyků a zdraví prospěšné zvýšené konzumaci čerstvých potravin.
Dr. Tereza Vrbová, autorka knih
Vzděláním jsem chemik a o přídatné látky (Éčka) v potravinách se zajímám dlouhodobě. Jsem autorkou knihy Víme, co jíme? aneb Průvodce Éčky v potravinách a průvodce Sdružení obrany spotřebitelů o.s. „Éčka“ v potravinách. I když dokážu ocenit technologický přínos přídatných látek v potravinářství, děsí mě rozmach jejich používání ve jménu zlevnění výroby. Projekt, který zviditelní výrobce vyhýbající se kontroverzním přídatným látkám, považuji za velmi přínosný.