E 296 Kyselina jablečná
Kategorie: látky zvýrazňující chuť, regulátory kyselosti
Kyselina jablečná byla poprvé získána z jablka, a stalo se tak již v roce 1785. Kyselinu jablečnou nalezneme také v dalších druzích ovoce - například v meruňkách či vinných hroznech a dokonce i v zelenině - v rajčatech, mrkvi, okurkách či celeru. Kyselina jablečná se pro svou kyselou chuť používá jako ochucující látka, dále jako okyselující prostředek a látka upravující pH.
Působí proti hnědnutí ovoce a zesiluje účinky antioxidantů. Setkáme se s ní například v nápojích a suchých směsích na výrobu nápojů, žvýkačkách , cukrovinkách a marmeládách.
Kyselina jablečná existuje ve dvou formách: L(+) formě a D(-) formě. Jako přídatná látka se používá směs těchto dvou forem. V potravě se přirozeně vyskytuje L(+) forma a naše tělo se s ní dokáže dobře vyrovnat. D(-) forma možná může působit větší problémy. Zatím se neví, jaký je osud D(-) formy v našem těle, ale na rozdíl od L(+) formy se zcela nezpracovává a vylučuje se také močí. Dosud nebyly provedeny žádné studie na pokusných zvířatech zkoumající možné nežádoucí účinky podávání D(-) formy kyseliny jablečné. Proto se podle rozhodnutí FAO/WHO nesmí D(-) forma používat v kojenecké výživě. Nedoporučuje se ani u nemluvňat a malých dětí. Jinak nejsou známy žádné nežádoucí účinky a kyselina jablečná se považuje za bezpečnou přídatnou látku.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.