E 123 Amarant (Cl potravinářská červeň 9, syn. Viktoriarubin O, FD&C Red 2)
Kategorie: barviva
Amarant je syntetické modročervené azobarvivo. Ve světě se používá v nealkoholických nápojích, zmrzlinách, práškových směsích na výrobu dezertů, v džemech a náplních s ovocnou příchutí. V ČR je použití amarantu ze zákona značně omezeno, přesto byl kontrolou ČZPI odhalen i v potravinách, ve kterých je zakázán (například ve víně).
Původní studie prováděné v USA neprokázaly žádné škodlivé účinky. Avšak studie provedené ruskými vědci v letech 1968 a 1970 naznačily, že látka způsobuje u pokusných zvířat rakovinu a poškozuje vývoj plodu. Americká FDA nejdříve tyto dvě studie zamítla s tím, že existuje spousta testů prokazujících nezávadnost amarantu. O něco později se však rozhodla provést vlastní studii, během které byl skutečně potvrzen zvýšený výskyt zhoubných novotvarů mezi krysími samicemi. V roce 1975 byla ustanovena zvláštní komise pro posouzení této záležitosti. Komise se usnesla na tom, že původní toxikologické studie nesplňovaly všechny požadavky na testování zvířat. Na základě tohoto rozhodnutí FDA v roce 1976 amarant zakázala jako možný karcinogen. Látka navíc způsobuje alergické reakce (např. kopřivku) u citlivých jedinců, mezi které mohou údajně patřit astmatici a lidé trpící nesnášenlivostí aspirinu.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.